Neurofeedback

Jeste li se ikada zapitali kako to da ujutro, unatoč kišnom i hladnom jutru, ipak odlučimo ustati iz kreveta i otići na posao/u školu? Što to održava koncentraciju djece u učionici? Ili kako to da uspijevamo ostati mirni kada situacija to zahtijeva čak i onda kada nas nešto jako naljuti ili rastuži?
 
Odgovor na sva postavljena pitanja je isti – radi se o SAMOREGULACIJI. 🧠
Samoregulacija je sposobnost upravljanja i kontrole nad vlastitim ponašanjem, mislima, te mijenjanje istih u skladu sa zahtjevima situacije. Ova sposobnost neophodna je za optimalno funkcioniranje mozga jer nam omogućava emocionalnu i fiziološku stabilnost bez kojih bi većinu radnji bilo zaista teško napraviti.
Razvitak ove sposobnosti vrlo je važan kod djece. Djeca koja ne uspiju razviti samoregulaciju imaju česte emocionalne uspone i padove, iritabilni su, impulzivni, burno reagiraju na neočekivane događaje, imaju probleme hranjenja, mogu biti agresivni i slično.
Kod djece, na samoregulaciju utječu odgovori okoline na djetetove potrebe, roditeljski stil, nagrađivanje/kažnjavanje, organizacija vremena i slično. Osim savjetovanja roditelja, Sinapsa se prilikom učenja samoregulaciji koristi i metodom NEUROFEEDBACKA koja vježba mozak povećanoj stabilnosti i poboljšanom funkcioniranju.
 
Biste li povjerovali kada bi vam netko rekao da možete povećavati funkcionalnost vašeg živčanog sustava i učiti mozak samoregulaciji iz udobne sjedalice uz zanimljiv TV sadržaj?
 
Neurofeedback radi upravo to! Iako su prva istraživanja s neurofeedback metodom pokazala pozitivne učinke još prije 40 godina, on tek nedavno ulazi u širu primjenu i postaje dostupan javnosti.
Tijekom treninga neurofeedbacka, kroz gledanje animacije ili videoigre, mozak dobiva povratne informacije o vlastitom funkcioniranju i kroz taj proces mozak uči samoregulacijske obrasce ponašanja. Pokazalo se da ovaj proces može promijeniti disreguliranu moždanu aktivnost koja je nerijetko uzrok mnogih neželjenih obrazaca doživljavanja i ponašanja.
Pomoću neurofeedbacka klijenti uče kako smanjiti neželjene simptome, poboljšati kognitivne sposobnosti i zadobiti emocionalnu regulaciju.
 
U Sinapsi neurofeedback educirane stručnjakinje provode od 2017. godine na uređaju NeuroAmp ll. Prilikom provođenja tretmana, vodimo se najnovijim spoznajama iz tog područja, brinemo o iskustvu i educiranosti provoditelja te kvaliteti uređaja. Sve su to osnovni preduvjeti za kvalitetan tretman i optimalni mogući napredak.

Postoji nekoliko različitih vrsta neurofeedbacka. Djelatnice Sinapse educirane su raditi po Othmerovoj metodiOthmerova metoda karakteristična je po tome što za razliku od drugih vrsta neurofeedback tretmana, klijent samo opušteno opaža funkcije svog mozga kroz povratnu informaciju, a mozak odrađuje sve drugo bez našeg svjesnog utjecaja. Metoda je u potpunosti neinvazivna, nema trajne negativne učinke, a za vrijeme trajanja tretmana nam je važna komunikacija, odnosno povratna informacija o promjenama koje se događaju kod klijenta tijekom trajanja ciklusa.

Neurofeedback dokazano pomaže djeci i odraslima kod raznih psihičkih, socijalnih, razvojnih, kognitivnih i drugih poteškoća. Metoda se pokazala vrlo učinkovita kod smanjivanja nepoželjnih simptoma adhd-a, autizma, depresivnosti, anksioznosti, nesanice i raznih drugih stanja tako što poboljšava fokus, koncentraciju, emocionalnu regulaciju, socijalne interakcije, poboljšava kvalitetu sna i ublažava razne druge simptome. 
 
Jedan dio rada Sinapse temelji se upravo na provedbi treninga neurofeedbacka s djecom što je u dosadašnjoj praksi pokazalo odlične rezultate. Tu smo za vas i vaše dijete, dođite i uvjerite se sami. smile
 
 
 
 
 
Trening Neurofeedbacka u Sinapsi.
 
Copyright © 2018 . Sinapsa - Kabinet za razvojnu procjenu i podršku